Liechtenstein 2017

Liechtenstein 2017

LIECHTENSTEIN MEGISMERÉSE - 11. rész

Kultúra

2017. március 01. - Salamon Andrea

Könyvtárak, múzeumok, színházak, zene és tánc intézményei képviselik a helyi kultúrát. A fejedelem magángyűjteményét bécsi múzeumában állította ki.

A kulturális intézmények többsége Vaduzban található.

A Liechtensteini Nemzeti Múzeum (Liechtensteinisches Landesmuseum): az egyik legrégebbi múzeum a hercegségben, az 1900-as évek elején alapították.

muzeum.jpg

Liechtensteinisches Landes Museum

(Kép forrása: http://www.tourismus.li/de/Kultur-Kulinarik/Museen/Museen-Landesmuseum/Liechtensteinisches-Landesmuseum.html)

A Liechtensteini Művészetek Múzeuma (Kunstmuseum Liechtenstein): Morger, Degelo és Kerez svájci építészek tervei alapján épült, 2000-ben nyílt meg. Állandó tárgygyűjteménye (például szobrok) a 19. századtól napjainkig terjedő időszakból merítkezik.

Egyéb kulturális színhely többek között a Postamúzeum (Postmuseum), a Símúzeum (Skimuseum) és a Gasometer (Gasometer – Kulturzentrum der Gemeinde Triesen).

A Liechtensteini Nemzeti Könyvtár (Liechtensteinische Landesbibliothek): gyűjti az összes valaha kiadott liechtensteini publikációt, könyveket, újságokat és mindent, ami Liechtensteinről a világon megjelenik. Online is elérhető és az összes nagyobb könyvtárral a világon kapcsolatban áll.

Legfontosabb liechtensteini színház a Theater am Kirchplatz (TaK) Schaanban van.

2003 óta Vaduzban is van színház, ez a Schlösslekeller, ahol a Liechtenstein Gabarett (LiGa) évente más programot ad elő.

Művészetek

Építészet

Ernst Sommerlad 1920 és 1930 között a hercegségben munkálkodott és ezzel megalapozta az itteni modern építészetet. Ő tervezte a Staatliche Elektrizitätswerket Vaduzban, a Pfälzerhüttét Schaanban és a Villenkolonie Ebenholzot szintén Vaduzban (egyfajta villapark).

pfaelzerhuette.jpg

Pfälzerhütte (épült Ernst Sommerlad tervei alapján)

(Kép forrása: http://www.alpenverein.li/H%C3%BCttenundWege/Pf%C3%A4lzerh%C3%BCtte.aspx)

Képzőművészetek

Fürst Johann II. (1840–1929) gyűjtő, a hercegség képzőművészeti gyűjteményének egyik fő harcosa, jelenkori képzőművészetének megalapozója. A legelismertebb liechtensteini művészek: Ferdinand Nigg (1865–1949) és Anton Frommelt (1895–1975). A jelenkor legismertebb liechtensteini képzőművészei: Georg Malin szobrász, Bruno Kaufmann, Martin Frommelt, Josef Schädler és Regina Marxer festők.

Irodalom

Johann Georg Helbert (1759–1813) Liechtenstein első krónikása Peter Kaiser (1793–1864) Liechtenstein politikai öntudatának élharcosa Hermine Rheinberger (1864–1932) Liechtenstein első írónője

Film

A Vaduz Filmfesztivált 1996 óta minden nyáron megrendezik. Eredetileg a Rajna Park Stadium-ban tartották, de a fesztivál nemrég megtalálta otthonát a városháza előtti téren. Több, mint 400 ülőhely áll a látogatók rendelkezésére, így lehetőségük van élvezni a filmeket - melyek többsége látható az eredeti nyelven.

(Forrás: http://www.tourismus.li/de/Aktivitaeten/Weitere-kulturelle-Institutionen/Kultur-Kino-Film/Film-Fest-Vaduz.html)

film.jpg

Vaduz - Filmfesztivál

(Kép forrása: http://www.tourismus.li/de/Aktivitaeten/Weitere-kulturelle-Institutionen/Kultur-Kino-Film/Film-Fest-Vaduz.html)

Zene

A legismertebb liechtensteini zeneszerző Josef Gabriel Rheinberger (1839–1901) zeneszerző és zenepedagógus.

(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein#Kultur.C3.A1lis_int.C3.A9zm.C3.A9nyek)

A bejegyzés trackback címe:

https://liechtenstein2017.blog.hu/api/trackback/id/tr2212305729

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

György Bagyinka (törölt) 2017.03.13. 13:30:10

Sziasztok!
Jó utat kívánunk!Vigyàzzatok és szeressètek egymàst!
Bagyinka Család!
süti beállítások módosítása